Vmware a velikost disku virtuálního stroje

Home / Uncategorized / Vmware a velikost disku virtuálního stroje

Taky se Vám určitě stalo, že provozujete nějaký OS ve vmwaru a potřebujete mu zvětšit místo na disku? Konkrétně zvětšit soubor vmdk. Můžeme to udělat několika způsoby:

  1. pomocí vmware converteru (pouze pro windows)
  2. pomocí přikazu vmware-vdiskmanager

První možnost jsem konkrétně já nezkoušel, protože jako hlavní OS používám linux. Druhá možnost je zajímavější, jelikož nemusíme nic instalovat…

Zvětšení disku pomocí vmware-vdiskmanager:

  1. nefunguje v případě že máme aktivní nějaké snapshoty (na což nás také upozorní), takže uvedeme vm do stavu v jakém ji chceme mít (revert snapshot?)
  2. smažeme snapshoty, v případě vmware-serveru (free) máme pouze jeden snapshot na vm, takže "vmware-console->VM->snapshot->remove snapshot"
  3. zvětšíme disk vm na 20GB: "vmware-vdiskmanager -x 20GB "cesta k souboru.vmdk", chvíli to trvá 

Takto jsme zvětšili fyzicky místo na disku, jenže OS o této změně nic neví, takže to také musíme říct filesystému U linuxu (ext3, xfs) a Windows Vista (myslím, kdyžtak ať mě kolega opraví:-) jde zvětšovat/zmenšovat filesystém za běhu systému pomocí standardních nástrojů OS, takže to není problém, v mém případě (Windows XP) lze použít nějaký program který nám tuto změnu provede, já použil free Parted Magic, což je bootovatelné cd, které umí zvětšovat/zmenšovat partišny u různých filesystemů včětně ntfs.

Po spuštění nám Windows spustí chkdsk a poté napíšou, že zjistili nové zařízení a chtějí restart. Po restartu již máme náš zvětšený disk k dispozici.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.