Virtualizace na linuxu pomocí Xenu a KVM

Home / Uncategorized / Virtualizace na linuxu pomocí Xenu a KVM

Instalace Xenu na Ubuntu 8.04

1. aptitude install ubuntu-xen-server (jádro s podporou Xenu + utility)
2. restart a vybrat jadro xen

Nastavení Xenu:

Nastavení síťování je v "/etc/xen/xend-config.sxp", standardně je zaplý bridge
Nastavení defaultních voleb a instalačních metod při vytváření xenovského stroje pomocí xen-create-image je v "/etc/xen-tools/xen-tools.conf" 

Vytvoření virtuálního stroje:

Vytvoříme image na disku 2GB a nainstalujeme distribuci Centos 5 (zakladní systém, stáhne si ji z internetu) a nastavíme ji síťování: "sudo xen-create-image –size=2Gb –dhcp –dir=/home/xen/image_store –install-method=rinse –dist=centos-5 –hostname=centos-xen"

Dále v xen-tools.conf zjistíme jake další instalační metody a distribuce, které můžeme instalovat

xen-list-images – vylistujeme si náš nově nainstalovaný stroj:

Dále na administraci vm, používáme příkaz xm:

xm list – vypíše bežící vm

xm create centos-xen.cfg – spustí nám virtuální stroj s nainstalovaným centosem5 (viz výše)

Konkrétně k 29.4.08 to vypisuje chybu "Error: Device 51713 (vbd) could not be connected. losetup /dev/loop0 ….", to jsem odstranil, ale pak to zase psalo "hotplug scripts not working". Google mi akorát říka, že xen je v ubuntu 8.04 zabugovaný a vyjel pár otevřených bugu na launchpadu, takze tím jsem s Xenem prozatím skončil, což je škoda protože vypadal slibně, ješte vyzkouším na centosu 5

Instalace KVM na Ubuntu 7.10

KVM je relativně nová věc (od jádra 2.6.20), založená na qemu, takže se jí koukneme na zoubek

1. aptitude install kvm
2. nahrajeme modul do jádra, pokud máme intel: "sudo modprobe kvm_intel", pokud amd: "sudo modprobe kvm_amd"
3. pokud kvm nespouštíme pod rootem, přidáme uživatele do skupiny kvm, abychom měli přístup k /dev/kvm: "sudo gpasswd -a uzivatel kvm"
3. vytvoříme image na disku pro OS: "qemu-img create windows.img -f qcow 4G", jinak umí vytvářet vmware kompatiblini soubory vmdk, pomocí přepínače -f vmdk
4. spustíme virtuální stroj, který má 256MB paměti s instalací Windows XP: "kvm -m 256 -cdrom /dev/cdrom -boot d windows.img"

Po prvním rebootu windowsu mi vm spadla a vypsala chybovou hlášku: "exception 13 (0)", což je prý známý problém, v instalaci lze pokračovat opětovným spuštěním kvm, tentokrát bez parametru boot: "kvm -m 256 -cdrom /dev/cdrom d windows.img". Po skončení instalace windowsi naběhly korektně.

Také jsem zkusil nainstalovat Debian a opět stejný problém, když vm rebootuje, tak spadne, opět pokud potom spustíme "kvm -m 256 d windows.img", tak nám nabootoje vm a běží v pořádku dál, možná tohle padáni po rebootu stroje řeší novějsi verze KVM…a nebo to lze prý obejít pomocí vnc přístupu k vm, zajímavé je že se to týka jen intel procesorů, viz google:

Common Errors – Exception 12 or Exception 13 – Not just for windows install

The exception 13 and exception 12 errors occur on the Intel processor only because of the way it virtualises real mode. What is weird, in my experiences, is that the same machine will give the error on some occasions and not on others. To get around this problem there are two options: 

I usually use "-vnc 127.0.0.1:2" option with kvm. Exception 13 usually has to do with the video driver so by putting KVM into vnc mode the error doesn't occur. I then connect to the machine by going "vncviewer 127.0.0.1:1"     

Use the "-no-kvm" option with kvm

Opět jěště v budoucnu vyzkouším KVM na Ubuntu 8.04 a Centos 5 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *